چگونه می توان یک مقاله را واقعاً آموزنده، اما در عین حال روان و خوانا نوشت؟؟؟ - طراحی سایت|نرم افزار اندروید|IOS|مرورگران

چگونه می توان یک مقاله را واقعاً آموزنده، اما در عین حال روان و خوانا نوشت؟؟؟

چگونه می توان یک مقاله را واقعاً آموزنده، اما در عین حال روان و خوانا نوشت؟؟؟

برای پاسخ به این سوال در این مقاله برای شما تکنیک های مهمی که موجب افزایش خوانایی و درک مقاله می شوند را به طورکامل توضیح می دهیم. با ما همراه باشید تا تنها با 5 تکنیک ساده بتوانید خوانندگان پست های خود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

 

1. جملات کوتاه بنویسید.

هر مقاله از پاراگراف هایی تشکیل شده است که هر کدام از این پاراگراف ها از یک سری جملات ساخته شده اند. هر جمله بیانگر یک استدلال و تفکر است که هرچه این تفکر کوتاه تر و ساده تر بیان شود، خواندن آن راحت تر و فهم آن آسان تر است.

شما می توانید درباره هر موضوعی که دوست دارید مقاله ای جذاب و خوانا بنویسید، مهم نیست که چقدر در آن موضوع تخصص و مهارت دارید، فقط کافی است به طول جملات خود توجه کنید. طول جملات نباید آنقدر کوتاه باشند که مفهوم اصلی را به خواننده منتقل نکنند و نباید آنقدر بلند باشند که ذهن خواننده را از درک موضوع اصلی منحرف کند.

 

طول یک جمله استاندارد شامل 20-15 کلمه می باشد.

حال این سوال مطرح می شود که چگونه جملات خود را کوتاه بنویسیم؟؟؟

در ادامه 3 نکته برای کوتاه کردن جملات را برای تان توضیح می دهیم:

– کلمات کم تر. اگر جمله ای پیام خود را کامل می رساند و نیاز به کلمه دیگری ندارد بیخیال قرار دادن کلمات زیاد در آن شوید.

– عبارات و اصطلاحات کمتر. جملات اغلب با قرار دادن عبارات و اصطلاحات اضافی در آن ها پیچیده تر و به هم ریخته تر می شوند. پس این عبارات را دور بریزید.

– ایده های کمتر. به جای اینکه چندین ایده را در یک جمله بیان کنید، سعی کنید هر ایده و تفکر را تنها در یک جمله توضیح دهید.

 

2. سوال طرح کنید، سپس به آن ها پاسخ دهید.

مقاله باید به گونه ای نوشته شود که خوانندگان نوشته های شما را تا انتهای مقاله دنبال کنند. به نظر شما چگونه می توانیم این حس را در خوانندگان ایجاد کنیم؟

بهترین راه حل، مطرح کردن سوال و سپس پاسخ دادن به آن هاست. این کار باعث می شود ذهن خواننده درگیر شود و علاقه به خواندن ادامه مطلب شما پیدا کند. به عنوان مثال ما در مقدمه مقاله خود این سوال را برای خوانندگان مطرح کردیم: چگونه می توان یک مقاله را واقعاً آموزنده، اما در عین حال روان و خوانا نوشت.

3. تحقیقات انجام شده را به طور خلاصه توضیح دهید.

یکی از آسان ترین راه ها برای نوشتن مقاله ای قوی و معتبر، استناد به تحقیقات می باشد. به عنوان مثال شما می توانید بخشی از یک کتاب را به طور خلاصه در مقاله خود بازگو کنید. برای این کار لازم نیست که شما حتما نام نویسندگان، دانشمندان و حتی نام کتاب را بنویسید. فقط کافی است بگویید “براساس تحقیقات انجام شده” و سپس به کتاب لینک دهید.

استناد و خلاصه نویسی تحقیقات، روشی آسان و ساده برای افزایش تاثیر بر روی خوانندگان است. علاوه بر این، این روش راهی برای کسب اعتبار بیش تر نزد خوانندگان می باشد و مهمتر از همه، خوانندگان از اطلاعات موثق و درست بهره مند می شوند.

 

4. از کلمه مناسب استفاده کنید.

برخی از نویسندگان پیشنهاد می کنند که در مطالب خود تا جایی که ممکن است از کلمات ساده استفاده کنید. طبق تحقیقات، استفاده از کلمات کوتاه و رایج دومین فاکتور مؤثر در بهبود خوانایی است. مثلا:

– به جای “پیاده سازی” از “انجام دادن” استفاده کنید.

– به جای “تسهیل کردن” از “کمک کردن” استفاده کنید.

– به جای “متعاقبا” از “سپس” استفاده کنید.

بنابراین، اگر در انتخاب بین دو کلمه شک دارید، ساده ترین را انتخاب کنید زیرا درک کلمات ساده تر برای خوانندگان آسان تر است. شاید شما با استفاده از کلمات ادبی و علمی خودتان را مهم تر جلوه دهید ولی خوانندگان ارتباط خوبی را با مطالب شما برقرار نخواهند کرد. نا گفته نماند که در هنگام نوشتن مقالات تخصصی گاهی نیاز است از کلمات تخصصی و یا طولانی استفاده شود تا بتوانید مفاهیم را دقیق و به طور کامل برای خوانندگان بازگو کنید. در چنین شرایطی، استفاده از این کلمات اشکالی ندارد.

 

5. برخی از قوانین گرامری را کنار بگذارید.

گاهی اوقات در نوشتن یک مقاله نیاز است یک سری قواعد گرامری را کنار بگذاریم و عامیانه صحبت کنیم تا بتوانیم با خوانندگان ارتباط بهتری برقرار کنیم. این مساله به این معنا نیست که در متن مرتکب اشتباه شویم و یا مطلب خود را ویرایش نکنیم، بلکه باید مطلب خود را آن قدر واضح و شفاف بنویسیم که خواننده خیلی راحت آن را بخواند و گیج نشود. برای این کار اگر نیاز است از قوانین دستور زبان تبعیت نکنیم اشکالی ندارد.

 

نتیجه گیری

نوشتن مقاله ای خوانا و روان از باهوش و فنی جلوه دادن خودتان خیلی مهم تر است. هدف از نوشتن، برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری یک ایده با دیگران است. اگر تا کنون نتوانسته اید این کار را با موفقیت انجام دهید، پس باید سعی کنید ساده تر بنویسید. از طرفی دیگر، موضوعات شما ممکن است تخصصی باشند و مخاطبین شما نیز افراد متخصص کمی باشند. اشکالی ندارد، حتی زمانی که بتوانید این موضوعات را به افراد متخصص در حوزه مربوطه به درستی انتقال دهید، موفق شده اید.

شرکت دیجیتال مارکتینگ رادمان با داشتن کادری مجرب در حوزه خدمات تولید محتوا می تواند به شما در نوشتن مطالب وبلاگ تان کمک به سزایی کنند. کافی است شما با اصول محتوا نویسی و استانداردهای تعریف شده در این حوزه آشنایی کامل داشته باشید. در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه محتوا نویسی می توانید با مشاوران تولید محتوا رادمان تماس بگیرید و با حضور در یک جلسه مشاوره رایگان مهمان ویژه رادمان شوید.

    نظر خود را بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*